Select Page
Градоначалникот Ногачески присуствуваше на свеченото доделување свидетелствата на учениците од IX одделение при ОУ”Дебрца”

Градоначалникот Ногачески присуствуваше на свеченото доделување свидетелствата на учениците од IX одделение при ОУ”Дебрца”

Денес во ООУ “Дебрца”  градоначалникот Зоран Ногачески  присуствуваше на предавањето на свидетелствата на учениците од IX одделение за завршено основно образование .

На сите полуматуранти уште еднаш им го честитав завршувањето на основното образование и им посакав многу успех во понатамошното образование.

На настанот, по предлог на наставниците, на ученикот Јана Дуклеска, во име на општина Дебрца, и доделив плакета за првенец на генерација , а на учениците Емилија Целакоска, Христина Николоска, Мартина Бимбилоска и Александар Дуклески плакети за ученици на генерација .

На првенецот на генерација општината доделува и парична награда, во износ од 10.000 денари, а на учениците на генерација во износ од 5.000 денари.

Како општина остануваме посветени на поддршката на сите ученици, а посебно на учениците кои покажале одлични и особени резултати во образовниот процес. – изјави градоначалникот Ногачески по повод свечениот настан.

Градоначалникот Ногачески упати честитка по повод крајот на школската година

Градоначалникот Ногачески упати честитка по повод крајот на школската година

Денес официјално завршува учебната година.

Оваа година поради кризната состојба предизвикана од Ковид 19 вирусот добар дел од второто полугодие наставно-образовниот процес се одвиваше во посебни услови, со користењето на расположивите дигитални платформи за онлајн настава, што бараше дополнителен ангажман и на наставниците и на учениците.

На сите ученици им честитам за вложениот труд и напор и постигнатиот успех, а на наставниците за вонредниот ангажман во новонастанатата ситуација.

Посебно ги поздравувам учениците-полуматуранти од ООУ “Дебрца”.

Со завршувањето на 9-то одделение успешно заврши една фаза од Вашето образование, основното.
Сега сте пред нов предизвик, односно сте исправени пред избор со кој ќе треба да решите каде ќе се движат вашите професионални, а преку тоа и лични животи.

И притоа, и каде да го продолжите вашето образование, секогаш трудете се да постигнете најдобри резултати и да ги имате на ум познатите зборови на Нелсон Мандела, според кого, образованието е најсилното оружје со кое може да го промените светот.

Општина Дебрца секогаш ќе биде тука и со годишните образовни програми ќе Ве поддржува како средношколци.

Сакам да информирам дека денес од сметката на општинскиот буџет се исплатени средствата за ученичките стипендии за средношколците од општина Дебрца за учебната 2019/2020 година и тоа на 17 ученици-стипендисти по 13.500 денари или вкупно 229.500 денари.

Во текот на распустот ќе спроведеме и повеќе инфраструктурни активности во училиштата, со цел да ги подобриме условите за учење и престој.

Локалната самоуправа во следните денови ќе додели и награда за првенец и ученици на генерација од основното училиште.

Ученици, среќен распуст, се гледаме во Септември, се надеваме сите во училиштата‼️

На “Кременатец” симболично одбележан 9-Мај Денот на Европа

На “Кременатец” симболично одбележан 9-Мај Денот на Европа

Поради вонредната состојба предизвикана од Ковид-19 вирусот, Денес, симболично, во името на сите граѓани на општина Дебрца градоначалникот Зоран Ногачески се поклони пред Споменикот на револуцијата, победата и слободата „Кременатец“, во чест на јубилејот 75 години од победата над фашизмот и Денот на Европа.

Ние, граѓаните на Дебрца сме посебно горди на овој Ден, бидејќи Дебрца е местото каде се исковани најголемите придобивки од НОАВМ, 1941-1945 година.

Овој ден се одбележува и како Ден на Европа, бидејќи го означува пресвртниот момент во кој е дефиниран идниот изглед на Европа,а познатата Шуманова декларација, се смета за почеток на формирањето на денешната Европска унија.

9 мај треба да послужи и како потсетник дека фашизмот во Европа и во светот никогаш не е искоренет и вистински поразен и дека против него треба да се бориме и денес, секојдневно, бидејќи антифашизмот, рамноправноста и почитта меѓу луѓето, без оглед на нацијата, верата, расата, полот се цивилизациски текови и вредности кои мораат да се негуваат – напиша градоналачникот Ногачески во својот фејсбук статус.

Велигденска честитка на градоначалникот Ногачески

Велигденска честитка на градоначалникот Ногачески

Почитувани граѓани, православни христијани,

Во името на општина Дебрца и во мое име Ви го честитам најголемиот христијански празник, Воскресението Христово.
Празникот над празниците секогаш потсетува на трајните вредности на православната вера – љубов, толеранција, простување.
Ви посакувам претстојните празнични денови да ги прославите во здравје, мир и радост.
Оваа година Велигденските празнувања се во време кога целиот свет се соочува со заразната болест, предизвикана од Ковид -19 вирусот.
Од тие причини, Ве повикувам да бидеме стрпливи, дисциплинирани , да останеме дома и да ги почитуваме препораките за борба против коронавирусот.
Да го заштитиме сопственото здравје и здравјето на нашите најблиски. Овие празнични денови да ги посветиме на семејството, на реафирмацијата и јакнењето на семејните вредности.
Христовата победа над смртта нека ни биде пример и патоказ како и пред ова искушение да излеземе како победници и повторно да му се радуваме на животот.
Христос Воскресе !

Божиќна честитка од градоначалникот Ногачески

Божиќна честитка од градоначалникот Ногачески

Почитувани сограѓани,
Божик е празник чија симболика и универзални пораки -љубовта, простувањето и милосрдието не потсетуваат да ја обновиме и зајакнеме нашата вера, да ги подобриме меѓусебните односи и заеднички да работиме на создавање на услови за подобар и поквалитетен живот.

Нека празникот на Христовото раѓање биде водилка за сите Нас, на патот на меѓусебното почитување, толеранцијата , љубов и разбирање и да бидеме слободни во своите различности.

Со желби, радоста на Божик Ви донесе среќа и благосостојба во Вашите домови и ги огрее срцата на сите луѓе со добра волја, Ве поздравувам со радосниот поздрав :

Мир Божји – Христос се роди !

 

Новогодишна честитка од градоначалникот Зоран Ногачески

Новогодишна честитка од градоначалникот Зоран Ногачески

Почитувани сограѓани,

Сакам најтопло да Ви ја честитам Новата година со најискрени желби.

Посакувам во новата година да го исполниме нашето секојдневие со љубов, верба и надеж и заеднички да продолжиме да ја градиме нашата и иднината на нашите деца.

Заедно да придонесеме во исполнувањето на новите предизвици, да изградиме пат кон напредокот на нашата заедница и сите заедно посветено да работиме на остварување на нашата заедничка цел, подобра и понадежна општина Дебрца.

 

 Ви посакувам многу здравје, среќа, бериќет и успех  во Новата 2020 година.

Да сме здрави и живи.

Големина на Фонт
Контраст